Facebook, tak czy nie?

Autor: Ewelina Gościcka

Rate this post

Social media to potężne narządzie do zbierania danych, informacji o wieku, upodobaniach oraz zainteresowaniach użytkowników. Odpowiednio wykorzystane pozwolą na ukierunkowanie kampanii, osiągając najwyższą skuteczność. Facebook daje szereg nieodpłatnych funkcjonalności oraz płatne reklamy.

W zależności od grupy docelowej naszych odbiorców dobieramy różne formy reklamowe. Naszą analizę musimy jednak zacząć od określenia target grupy odbiorców. Jeśli naszym docelowym pacjentem jest osoba poniżej 25 roku życia lub powyżej 50-tego to raczej nie znajdziemy jej na facebooku, a wszelkie działania będą bezcelowe.

Różny jest też sposób funkcjonowania osób na facebooku. Użytkowników dzielimy na: „oglądaczy”, „komentatorów i aktywistów”, „kupujących”.

Oglądacze chętnie przeglądają zamieszczone treści jednak nie wykonują działania, nie lubią postów, nie komentują i nie angażują się. Aktywiści to osoby żyjące facebookiem, aktywnie korzystający z portalu, komentujący i angażujący się w dyskusje. Kupujący to grupa, która szuka przydatnych informacji na facebooku, okazji i promocji. Jest to najlepsza grupa do prowadzenia działań marketingowych, gdyż ma największe szanse na konwersje czyli skorzystanie z usługi.

Facebookowe reklamy dają nam możliwość precyzyjnego określenia odbiorcy, do którego ma trafić nasza informacja, zawężając grupę docelową do określonych parametrów demograficznych, lokalizacyjnych, a także zainteresowaniach. Mamy również różne formy reklamowe graficzne, animacyjne, wideo, tekstowe. Od niedawna reklamy możemy dodatkowo kierować na instagrama, sięgając po młodszą grupę odbiorców.

Facebook to ogromny potencjał. Działania reklamowe mają wyższą skuteczność niż popularne Google Ads a budżet jest bardziej elastyczny. Obecność na profilu facebookowym to przede wszystkim budowanie wiarygodności placówki medycznej i przypominanie o marce. Ciekawostki lub infografiki to działania, które aktywizują odbiorców, którzy chętnie dzielą się cennymi informacjami.

Należy jednak pamiętać, że facebook, jak każde inne działanie ma swoje wady i zalety. Wymaga stałej aktywności i gotowości do interakcji z użytkownikami. Nieaktualizowany profil lepiej jest zamknąć, gdyż zamiast budować wiarygodność, robi „czarny PR” placówce.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Czym jest marketing medyczny?

Marketing medyczny to strategia pozyskania nowych pacjentów, rozwoju placówki, promocji świadczonych usług komercyjnych. Decyzja zakupowa w tym przypadku w dużej mierze opiera się na zaufaniu, wiarygodności marki oraz doświadczeniu i reputacji lekarzy.