Klienci B2M na rynku medycznym

Autor: Ewelina Gościcka

Rate this post

Klienci biznesowi na rynku usług medycznych (wszelkiego rodzaju działalności gospodarcze oparte na różnorodnych formach prawnych) współpracujący z innymi podmiotami mającymi swoje relacje sprzedażowo – zakupowe to nasz model B2M (Business to Medicine).

Na czym oparty jest wybór agencji marketingowej?

Każda z placówek medycznych rozpoznaje swoje potrzeby i ocenia czy potencjalny dostawca usług, na przykład marketingowych, posiada wystarczające kompetencje do zaspokojenia ich. Często wybór danego partnera biznesowego opiera się o jego szeroki wachlarz możliwości biznesowych. A co za tym idzie, weryfikuje czy jego usługi wspierające działalność operacyjną placówki medycznej mogą w pełni zaspokoić ich oczekiwania obecnie, jak i w przyszłości.

Relacje w modelu B2M

Relacje na rynku medycznym B2M opierają się na analizie wielu czynników. Sam proces podejmowania decyzji jest często skomplikowany i długotrwały. Wynika to ze specyfiki rynku medycznego, jak i podziału na wielkość placówek medycznych, dla których ma być realizowana dana usługa marketingowa. Podejmowanie decyzji w modelu B2M jest zazwyczaj mocno sformalizowane. Natomiast nie jest to reguła i zwykle sytuacja zależy od wielkości organizacji i modelu biznesowego. Czasami zdarza się, że nawet w dużej placówce grono osób decyzyjnych jest niewielkie i proces decyzyjny jest szybki. Innym razem, mimo że jest ona niewielka, podjęcie decyzji przeciąga się w nieskończoność.

Często jest to wynikiem “wąskiego gardła” w procesie. Zazwyczaj odpowiada za to  jedna osoba, która w placówce medycznej może mieć powierzone również inne obszary, przez co nie może się w pełni zaangażować w dany proces.

Relacje biznesowe na rynku usług medycznych w modelu B2M często opierają się na długofalowej współpracy w danym obszarze lub obszarach. Wynika to ze specyfiki marketingu medycznego, jego złożoności i odmienności. Mówiąc o odmienności mam tu na myśli różnice pomiędzy medycyną estetyczną, a na przykład usługami stomatologicznymi. Są to nadal obszary medycyny, ale sposób realizacji działań marketingowych jest odmienny, mimo stosowania tych samych narzędzi w obu przypadkach. Dodatkowo trzeba jeszcze uwzględnić dywersyfikację usług w danym obszarze na grupy wiekowe, płeć czy miejsce zamieszkania.

W obecnych czasach wszelkiego rodzaju usługi marketingowe są skierowane do konkretnych grup odbiorców, a przekaz do każdej z nich jest spersonalizowany. Począwszy od kreacji graficznej, użytego języka czy medium, gdzie dany przekaz będzie publikowany. Zawsze lub prawie zawsze klient inwestując w dane usługi marketingowe, zakłada zwrot z inwestycji (ROI) w określonym czasie poprzez zwiększenie ilości nowych pacjentów czy też zwiększoną liczbę wykonywanych usług.

Jak zwiększać efektywność działań marketingowych?

Działania takie są ściśle kontrolowane przez firmę marketingową realizującą zlecenie. Informacje zwrotne są przekazywane do klienta w celu kontynuacji danego działania marketingowego bądź wprowadzeniu drobnych korekt wynikających z przeprowadzonych analiz zachowań odbiorców usługi. Dodatkowo wsparciem dla realizacji działań marketingowych dla placówki medycznej są dane od klienta, który jak mało kto zna swoich obecnych klientów. Te dwa elementy pozwalają szerzej spojrzeć na dany obszar i realizować dalsze działania bardziej efektywnie, co bezpośrednio wiąże się z realizacją określonych celów.

Trzeba pamiętać, że firmy realizujące usługi marketingowe i nie tylko powinny zachować pełną transparentność i przekazywać klientowi wartościowe dane. Pozwolą one na bieżąco reagować na zmieniające się otoczenie. Będzie to korzystne dla obu stron, a efektywność działań będzie optymalizowana na bieżąco z uwzględnieniem niewielkich zmian na przykład w budżetach marketingowych na poszczególne obszary działania.

Wyzwania w marketingu medycznym

Marketing usług medycznych obwarowany jest wieloma ograniczeniami prawnymi, obyczajowymi i czysto ludzkimi. Trzeba zdawać sobie sprawę ze szczególnej specyfiki tych usług. Oznacza to, że efektywnie wykorzystać szansę marketingowe potrafią tylko agencje wysoko wyspecjalizowane mające doświadczenie w obszarach medycznych.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Czym jest marketing medyczny?

Marketing medyczny to strategia pozyskania nowych pacjentów, rozwoju placówki, promocji świadczonych usług komercyjnych. Decyzja zakupowa w tym przypadku w dużej mierze opiera się na zaufaniu, wiarygodności marki oraz doświadczeniu i reputacji lekarzy.