Zarządzanie kryzysowe i reklamowe dla Twojej placówki medycznej w czasie koronawirusa.
Jak przeciwdziałać kryzysowi gospodarczemu, gdy konsekwencje pandemii koronawirusa dotykają także Twojej placówki?
Autor: Ewelina Gościcka
Najbardziej nośnym kanałem reklamowym w Polsce od zawsze była telewizja, jednak w ostatnich latach można zaobserwować spadek popularności tego medium, jak i inwestycji w reklamę. Po części jest to spowodowane przewagą, jaką z każdym rokiem zyskuje Internet. Nie zapominajmy, że ma on swoim użytkownikom także do zaoferowania możliwość oglądania programów telewizyjnych online. Dlatego, część środków w naturalny sposób zostaje przesunięta tam, gdzie grono użytkowników danego medium stale rośnie. Według prognozy firmy Zenith Internet ma wzmocnić swoją pozycję na rynku reklamy, by jego udział w 2021 roku sięgał 35% (obecnie 32%). Telewizja ma natomiast w analogicznym okresie odnotować spadek z 50 do 48%.
Wysoki wzrost udziału w rynku reklamy odnotowują także mobile i video (kolejno 35 i 21%). Zenith prognozuje także wysoki wzrost dla reklamy display, która już teraz ma 31% udziałów, a do końca 2020 roku ma przekroczyć 46%. Ten ogromny wzrost jest ściśle powiązany z rozwojem kampanii opartych o zautomatyzowany system zakupu i sprzedaży powierzchni reklamowej w Internecie.
Te prognozy, mimo imponujących liczb, są całkowicie zrozumiałe. Urządzenia mobilne zyskują przewagę nad desktopem. Wszelkiego rodzaju treści coraz częściej przyswajamy, korzystając z telefonów czy tabletów w czasie wolnym, niż siedząc przed ekranem komputera. Ważnym aspektem, który należy brać pod uwagę, planując kampanie reklamowe, jest fakt, że treści video są najbardziej angażującymi dla użytkowników.
Zenith przewiduje, że jedynie reklama kinowa jako jedyna w kategorii reklamy offline będzie mogła spodziewać się wzrostów (2%). Natomiast telewizja, radio i OOH po dobrych notowaniach w pierwszych miesiącach roku, zaczęły odnotowywać spadki z wpływów na reklamę. W ostatecznym rozrachunku ich udział w rynku reklamy wzrośnie o: 1,4% (telewizja), 1,5% (radio) i 1,8% (OOH).
Social media stanowią nieodłączną część naszego życia. Ilość godzin, jakie spędzamy przed ekranami telefonów, korzystając z portali społecznościowych, mówi sama za siebie. Tym sposobem media społecznościowe stały się szybko rozwijającą się powierzchnią reklamową, a widok treści sponsorowanych wplecionych w aktualności stał się normą.
Zenith przewiduje, że w 2019 roku wpływy z reklam w social media osiągną wzrost na poziomie 20%, wyprzedzając tym samym prasę.
Podobnie jak w przypadku reklam display, reklamodawcy chętnie przeznaczają środki na reklamę w social mediach dzięki możliwościom optymalizacji kampanii pod konkretne cele. To efektywny sposób na dotarcie do określonej grupy odbiorców i osiągnięcie możliwie najwyższego współczynnika konwersji.
Analizując globalny rynek reklamy, social media mają zająć trzecią pozycję. Telewizja ma 29% udziałów, reklamy w wyszukiwarkach 17%, a za nimi media społecznościowe z wynikiem 13%. Jednak w kolejnych lata Zenith przewiduje mniejsze wzrosty dla mediów społecznościowych, które w 2020 powinny wynieść 17%, a w 2021 roku 13%.
Udział Internetu w rynku reklamy stale rośnie. Trudno jednak oczekiwać, że każdego roku przyrost będzie taki sam. W 2018 roku odnotowano 18% wzrost, w 2019 spodziewamy się 11% wzrostu, w 2021 już 10%. W globalnym ujęciu w latach 2018-2021 będzie mógł odnotować wzrost z 44 do 52%.
Internet jest jak rozpędzony pociąg, który szybko nie wyhamuje. Udział tego medium w rynku reklamy jeszcze długo będzie przynosił reklamodawcom zyski, dlatego jeśli jeszcze nie inwestujesz w reklamę w Internecie i mediach społecznościowych, wypatruj tego pędzącego pociągu na najbliższej stacji, bo może zawieźć Cię do celu szybciej, niż myślisz.
Dostępność wielu platform reklamowych i możliwość optymalizacja kampanii sprawiają, że łatwo osiągnąć wyznaczone cele i przyciągnąć klienta-pacjenta, który będzie zainteresowany usługami w danym sektorze.
źródło: http://www.egospodarka.pl/159349,Social-media-trzecim-kanalem-reklamowym-na-swiecie,1,93,1.html
Jak przeciwdziałać kryzysowi gospodarczemu, gdy konsekwencje pandemii koronawirusa dotykają także Twojej placówki?
Marketing medyczny to strategia pozyskania nowych pacjentów, rozwoju placówki, promocji świadczonych usług komercyjnych. Decyzja zakupowa w tym przypadku w dużej mierze opiera się na zaufaniu, wiarygodności marki oraz doświadczeniu i reputacji lekarzy.
Media społecznościowe stały się szybko rozwijającą się powierzchnią reklamową, a widok treści sponsorowanych wplecionych w aktualności stał się normą. Sprawdź, jak kształtuje się przyszłość reklam w 2020 roku.