Zarządzanie kryzysowe i reklamowe dla Twojej placówki medycznej w czasie koronawirusa.
Jak przeciwdziałać kryzysowi gospodarczemu, gdy konsekwencje pandemii koronawirusa dotykają także Twojej placówki?
Autor: Ewelina Gościcka
Czy prywatnie korzystasz ze wszystkich dostępnych kanałów social media? Założę się, że nie. Przeważnie wybieramy takie platformy, które są popularne również wśród naszych znajomych, inaczej aktywność w takim serwisie nie daje zbyt wiele pożytku. Zwykle są to 2-3 aplikacje społecznościowe, w których rzeczywiście jesteśmy aktywni. A pozostałe? Instalujemy je, by sprawdzić, jak działają, jakie nowe rozwiązania mogą nam zaoferować, ale po zapoznaniu się z nimi zostają odinstalowane lub zostawione w czeluściach pamięci telefonu. Czy widziałeś na przykład 50-latka, który nagrywałby relację na Snapchacie? Ja ani razu. To dlatego, że każda aplikacja ma swoją grupę odbiorców. Podsumowując, jesteśmy aktywni tam, gdzie są nasi znajomi.
Agencje marketingowe w swoich ofertach proponują prowadzenie profili na Facebooku, Instagramie, YouTube, Pintereście, Snapchacie, a pewnie w przyszłości dojdą kolejne. Na które media społecznościowe się zdecydować? Czy wybrać jeden kanał social media czy więcej? Jaki będzie najlepszy? To wszystko zależy od branży, w jakiej działa firma i jakie cele chce realizować. Ale zasada jest jedna: marka powinna być aktywna tam, gdzie są jej odbiorcy i potencjalni klienci.
To niezaprzeczalny lider wśród mediów społecznościowych. Korzystają z niego młodsi i starsi użytkownicy, a jest ich już w sumie ponad 16 mln. To niemal połowa populacji naszego kraju. Facebook to zdecydowanie numer 1 i trzeba go uwzględnić w strategiach marketingowych. Można mieć pewność, że treści publikowane przez markę za pośrednictwem Facebooka znajdą swoich fanów. A reklama? Można realizować cele związane z rozpoznawalnością marki, zwiększeniem sprzedaży, pozyskiwaniem kontaktów, aktywnością, przekierowaniem ruchu na stronę internetową i wiele więcej. Możliwości, jakie daje Facebook, sprawiają, że jeszcze przez długi czas to będzie to ulubione narzędzie marketerów do promowania marki w social mediach.
Od 2012 roku Facebook i Instagram stanowią tandem. Z badań wynika, że osób korzystających równocześnie z obu tych kanałów jest ponad 2 mln. To wciąż duża liczba. Ale dzięki niskim kosztom reklamy w social mediach warto posiadać konto również i na tej platformie. Tworząc reklamę w menadżerze reklam Facebooka, mamy możliwość ulokowania jej również na Instagramie, którego użytkownicy są zwolennikami obrazków i hashtagów. To tani sposób, który pozwala zaznaczyć obecności marki w mediach społecznościowych. Instagram to doskonałe narzędzie dla tych marek, które chcą komunikować się z młodymi użytkownikami (głównie płci żeńskiej), ponieważ właśnie oni stanowią ponad 40% użytkowników tej aplikacji.
Domena dziennikarzy, publicystów, szefów korporacji, przedstawicieli wolnych zawodów, ale także uczniów i studentów. Jeśli są twoimi odbiorcami – świetnie. Jeżeli niekoniecznie to budżet reklamowy lepiej jest przesunąć do mediów społecznościowych, gdzie twoja marka ma więcej zwolenników. Twitter ze względu na sposób komunikacji jest najbardziej międzynarodową platformą. Jeśli Twoja klinika sięga po zasięg międzynarodowy, to warto jest zastanowić się nad tą platformą.
Oferuje reklamodawcom 3 rodzaje zamieszczania reklam. Pierwszy to „reklama Snap” – sponsorowany filmik trwający do 10 sekund. Drugi to sponsorowane geofiltry – filtry można nakładać na zdjęcie, przebywając w określonej lokalizacji. Rozwiązanie dobre przy organizacji eventów. Trzecia forma reklamy to sponsorowane filtry do nałożenia na zdjęcie dostępne dla wszystkich, bez względu na lokalizację. Czy warto posiadać w nim konto? O ile nie sprzedajesz produktów dla młodzieży, możesz go sobie odpuścić. Snapchat to zdecydowanie sposób komunikacji z osobami do 25 r.ż.
LinkedIn to platforma ściśle biznesowa. Może okazać się doskonałym medium, jeżeli odbiorcom Twoich usług jest grupa business prestiż. Ponadto jest to doskonałe medium w zakresie działań rekrutacyjnych i rekomendacyjnych. Do czego wykorzystujemy działania na LinkedIn? Np. do budowania marketingu i tzw. personal brand lekarzy specjalistów. Marka personalna to narzędzie do budowania relacji z lekarzami. Jako właściciel kliniki możesz zaprosić specjalistów do współpracy, wystawić rekomendacje, pomóc w budowaniu własnego wizerunku publikując artykuły eksperckie. LinkedIn pozwala również reklamować się na portalu oraz w wewnętrznym komunikatorze, co pozwala na ścisłe targetowanie i personalizowanie komunikatu. LinkedIn to portal dla 25-50 latków, zorientowanych w branży. Pamiętaj o tym, planując kampanie.
Czy wobec tego należy być na wszystkich kanałach społecznościowych? Zdecydowanie nie. Wybierze te, na których znajdują się Twoi potencjalni pacjenci. Jeżeli specjalizujesz się w ortodoncji, warto pomyśleć o Instagramie i Snapchacie. Natomiast jeżeli specjalizujesz się w działaniach well-beingowych lub medycynie estetycznej warto rozważyć Facebooka i LinkedIn. Pamiętaj tylko, by komunikat dopasować do formy typowej dla danego medium i ich odbiorców. Nie chodzi o to, by publikować we wszystkich mediach te same treści. Grafika może być wspólna, jeśli pasuje do kontentu, jednak inaczej zwrócimy się do odbiorców na LinekedIn, a jeszcze inaczej na Instagramie.
Skąd wiedzieć co jest dobre dla Ciebie? Są 2 opcję:
Po pierwsze zerknij na działania konkurencji, zwróć również uwagę na reakcje odbiorców. Od razu dostrzeżesz, które treści są najbardziej angażujące.
Po drugie określ swoje cele, a my wykonamy całą pracę za Ciebie:)
Jak przeciwdziałać kryzysowi gospodarczemu, gdy konsekwencje pandemii koronawirusa dotykają także Twojej placówki?
Marketing medyczny to strategia pozyskania nowych pacjentów, rozwoju placówki, promocji świadczonych usług komercyjnych. Decyzja zakupowa w tym przypadku w dużej mierze opiera się na zaufaniu, wiarygodności marki oraz doświadczeniu i reputacji lekarzy.
Media społecznościowe stały się szybko rozwijającą się powierzchnią reklamową, a widok treści sponsorowanych wplecionych w aktualności stał się normą. Sprawdź, jak kształtuje się przyszłość reklam w 2020 roku.